10 Август 2011 – 18:58 | 40 пікір

Құрметті ИНФОРМАТИКТЕР!
Cайтымыз сіздердің арқаларыңызда, аз уақытта Қазақстандағы ең танымал сайттардың біріне айналып келеді. Кейбір қазақ тілді сайттар өз контенттерін біздің сайтқа қарап өзгертіп қолданушыларын да көбейтті. Біздің үлгімізбен біршама жаңа сайттар ашылды. Соған қарағанда Информатик …

Толығырақ »
Информатика

Бәрі информатикаға байланысты

Педагогика

Тәлім-тәрбиеге байланысты материалдар

Басқа пәндер

Ұстаздар шығармашылығы

Оқушылар шығармашылығы

Басты бет » Информатика

Еxcel-дің графикалық мүмкіндіктері.

Опубликовал Ризагул Байганат в 19 Сентябрь 2011 – 11:29Пікір жоқ
Бұл мақала 1864 рет оқылды, 3 рет бүгін

_

Ризагүл  БАЙҒАНАТ

Сабақтың тақырыбы: Еxcel-дің графикалық мүмкіндіктері. Диаграмма тұрғызу.

Сабақтың мақсаты:

а) Оқушылар өткен тараулар бойынша және жаңа қабылдаған теориялық білімдерін практикалық жұмыста тиімді пайдалана білуге дағдыланады;

ә) Оқушылар ойлау қабілеттерін, танымдық белсенділігін арттырады және компьютермен жұмыс істеу шеберлігін одан әрі шыңдайды.;

б) Осы сабақта алған білімдерін өздері өмірде пайдалана отырып өзін-өзі зерттейді..

Сабақтың типі: Практикум элементері бар түсіндірмелі – көрнекілікті.

Оқыту әдістері: Сөздік, көрнекі, практикалық. Оқушылардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру тәсілі бойынша түсіндірме-көрнекі, ізденіс, зерттеушілік.

Программалық дидактикалық қамтылуы: Оқу есептеуіш техника кешені, Ms PowerPoint программасы, Еxcel кестелік процессоры.

Білім мен біліктілікке қойылатын талаптар:

Оқушы білуі тиіс:

ü Еxcel электрондық кестесінде деректерді өңдеудің негізгі тәсілдерін;

ü Электрондық кестелер көмегімен деректердің орын ауыстыру және көшірмелеу технологиясын;

ü Еxcel-дің графикалық мүмкіндіктерін.

Оқушының меңгеруі тиіс:

ü Электрондық кестелерді құруды және толтыруды;

ü Диаграмма сызуды және өңдеуді

Сабақтың барысы:

1. а) Ұйымдастыру. ә) Сабаққа дайындығын қадағалау.

2. І. Өткенді еске түсіру:

а) Ms Еxcel кестелік процессоры, іске қосу.

ә) Ms Еxcel жұмыс кітабы, мүмкіндіктері

б) Жұмыс аумағы, элементтері туралы.

ІІ. Көкейтестілігі:

а) Диаграмма ұғымы, түрлері.

ә) Диаграмма тұрғызу жолдары, өңдеу.

ІІІ. Жаңа түсінікті тексеру, тест сұрақтары

3. Үйге тапсырма

4. Сабақты қорытындылау.

5. Оқушыларды бағалау.

2. І. Өткенді еске түсіру:

1. Еxcel кестелік процессоры және оны іске қосу.

(Пуск-Программы-Мs Еxcel)

2. Жұмыс кітабы (255 бет, 65536 жол, 256 баған)

Жұмыс кітабы

255 бетке дейін

65536 жол

256 баған

16777216 ұяшық

 

 

 

Әр ұяшыққа 32000 символ енгізу мүмкіндігі бар.

 

 

3. Мs Еxcel жұмыс аумағының элементтері:

 

ІІ. Мs Еxcel графикалық мүмкіндіктері:

1. Диаграммалармен жұмыс

Диаграмма

Цилиндрлік

Конустық

Жапырақша-лық

Пирамидалық

Сақиналық

Бағандық

Нүктелік

Бағандық

Сызықтық

 

Т.б.

2. Кесте толтыру

І тоқсан

ІІ тоқсан

ІІІ тоқсан

Қазақ тілі

Әдебиеті

Орыс тілі

Әдебиеті

Информатика

3. Ерекшелеп алу

4. Диаграмма тұрғызу. Ол үшін:

(1. Вставка-Диаграмма шебері-Диаграмма.

(2. Далее-Далее-(Тақырыбы, пәндер, баға)-Готово)

ІІІ. Жаңа түсінікті тексеру (тестік тапсырма компьютерде орындалады)

3. Үйге тапсырма

4. Сабақты қорытындылау.

5. Оқушыларды бағалау.

Сабақтың тақырыбы: Төртбұрыштар

Сабақтың түрі: Білім мен дағдыны қорытындылау, жүйелеу сабағы

Сабақтың типі: аралас сабақ

Пәнаралық байланыс: геометрия мен информатика

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты:

Геометрия бойынша: Төртбұрыштарға байланысты жалпы ұғымдарды меңгеріп, теоремаларды, анықтамаларды, қасиеттерді меңгерту;

Информатика бойынша: Оқушыларға мәтіндік редакторда графикалық объектілермен жұмыс істеу бойынша базалық білім беру;

Дамытушылық мақсаты:

Геометрия бойынша: Төртбұрыштар туралы, теоремаларды, анықтамаларды, қасиеттерді есеп шығаруға қолдануға үйрету;

Информатика бойынша: кестелерге мәтін енгізуді үйрету.

Тәрбиелік мақсаты:

Геометрия бойынша: Сызба түрінде көрсете білуге және өз ойын ортаға салып талқылауға үйрету;

Информатика бойынша: Эстетикалық талғамын қалыптастыру, нәтиже алуға және уақытты үнемдеуге дағдыландыру, графикалық бейнелеу жұмыстарын орындау арқылы бейнелік ойлау қабілетін дамыту.

Оқыту әдісі: Практикалық сабақ.RWCT әдістемесі.

Сабақта қолданылатын стратегиялар: топтастыру, ой-толғаныс, кубизм, семантикалық карта, Венн диаграммасы.

Оқыту формалары: жеке, ұжымдық.

Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайд (MS Word, MS PowerРoint, MS Excel программалары)

Бағалау: Оқушылардың орындаған практикалық жұмысы MS Excel программасы арқылы бағаланады:

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру сәті. Әр оқушының өзіне бекітілген компьютермен жұмыс жасауға дайындығын тексеріп, назарын сабаққа аудару. Әр оқушы өзі отырған компьютерге атын жазады да ENTER-ді басады. Сосын экранда әр оқушының аты шығып тұрады.

І. Қызығушылықты ояту.

1. Кластер толтыру (І топ: Төртбұрыш элементтері, ІІ топ: Төртбұрыш түрлері) Интерактивті тақтаның көмегімен кластер толтырады.

2. Сөзжұмбақ шешу

Компьютермен жұмысты бастау алдында төмендегі сұрақтарға жауап беріледі:

1. Word мәтіндік редакторын іске қалай қосады?

2. Құжатты қалай сақтаймыз?

3. Құжатты қалай ашамыз?

Сосын жұмыс үстелінде орналасқан MS Word мәтіндік редакторындағы «Сөзжұмбақ» атты файлды ашып, оқылған сұрақ бойынша толтырады.

Сөзжұмбақ шешу

Төртбұрыштар ұғымын қаншалықты меңгергенін білу үшін төмендегі сөзжұмбақ шешіледі:

 

К

в

а

д

р

а

Т

 

 

т

і

к

т

ө

р

т

б

ұ

р

ы

ш

 

 

р

о

м

Б

 

 

т

р

а

п

е

ц

и

я

 

б

ұ

р

ы

ш

 

 

ұ

з

ы

н

д

ы

қ

 

п

а

р

а

л

л

е

л

о

г

р

а

м

м

 

 

ш

а

қ

ы

р

ы

м

 

 

ш

е

ң

б

е

р

 

1. Барлық қабырғасы тең тік төртбұрыш

2. Барлық бұрышы тік болатын төртбұрыш

3. Барлық қабырғасы тең болатын параллелограмм

4. Екі қабырғасы параллель болатын төртбұрыш

5. Бір нүктесі ортақ екі сәуледен құралған геометриялық фигура

6. Тіктөртбұрыштың еніне іргелес жатқан қабырға

7. Қарама – қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын төртбұрыш

8. Қазақтың байырғы өлшем бірлігі

9. Айналдырса оны егер

Шар болады кемеңгер

Ерекше нүктесі бар,

Ол қай нүкте демеңдер.

ІІ. Мағынаны ажырату:

1. Кубизм стратегиясы бойынша сұрақтар беріп, төртбұрыштар тақырыбын еске түсіріп зерттейді. Орындалған тапсырманың жауабын ауызша айтады.

1. анықтама беріңіз (Қандай фигура төртбұрыш деп аталады?)

2. сызбасын салыңыз (Төртбұрыштың қандай түрлерін білесіңдер?)

3. формуласын жазыңыз (Ауданын, периметрін есептейтін формула)

4. өз ойыңызбен байланыстырыңыз (мысалдар келтіріңіз)

5. Квадрат пен тіктөртбұрыш (айырмашылығы мен ұқсастығын салыстырыңыз)

6. Ромб мен параллелограмм (айырмашылығы мен ұқсастығын салыстырыңыз)

2. Берілген жауаптарды слайдтың көмегімен толықтырып еске түсіру.

3. Есептер шығару (әр оқушы компьютердің көмегімен хабарлама арқылы үлестірілген есептерді шешіп, сол хабарлама арқылы жауап береді)

1. Тіктөртбұрыштың ауданы 30 см2, ал ұзындығы 6 см болса ені неге тең? (5 см)

2. Параллелограмның бір қабырғасы 2 см, екіншісі одан 4 см артық болса, периметрі неге тең? (16 см)

1. Трапецияның табандары 4 см және 6 см болса, орта сызығын тап. (5 см)

2. Ромбының периметрі 60 см болса, оның қабырғаларын тап. (15см)

3. Ромбының диагоналдары 6 см және 8 см болса, оның ауданы неге тең? (24 см)

4. Параллелограмның бір бұрышы 300 болса, қалған бұрыштарын тап? (1500, 300, 1500, 300)

5. Квадраттың қабырғасы 4см ауданын тап. (16 см2)

6. Тіктөртбұрыштың бір қабырғасы 4 см, ал екінші қабырғасы одан 2 есе ұзын болса, оның ауданын тап? (32 см)

7. Тік төртбұрыштың қабырғалары 3 см және 4 см диагоналын тап (5 см)

8. Ромбының диагональдары 6 см және 8 см болса, қабырғасын тап (5 см)

9. Ромбының бір қабырғасы 5 см болса периметрі қанша? (20 см)

10. Квадраттың бір қабырғасы 10 см болса, периметрі қанша? (40 см)

11. Параллелограмның табаны 10 см, ал биіктігі 6 см болса ауданын тап (60 см2)

12. Трапецияның табандары 6 см және 8 см, ал биіктігі 4 см болса ауданын тап. (28 см2)

4. Семантикалық карта. (Оқушылар «+» және «-» таңбаларын керекті орынға қоя отырып, кестені толтырады) Бұл кестені Ашу үшін жұмыс үстеліндегі «Семантикалық карта» атты файлды екі рет шерту керек.

Р

Е

Т

І

Қасиеттері

Төртбұрыштар

Қарама-қарсы қабырғалары тең және параллель

Диагоналдары қиылысып, қиылысу нүктесінде қақ бөлінеді

Диагоналдары тең болады

Диагоналі тең екі үшбұрышқа бөледі

Диагоналдары өзара перпендикуляр және оның бұрыштарын қақ бөледі

Барлық бұрыштары тік

Қарама – қарсы қабырғалары өзара параллель

Өарама - қарсы қабырғалары өзара параллель емес

Қарама – қарсы бұрыштары өзара тең

1

Параллелограмм

2

Тіктөртбұрыш

3

Ромб

4

Шаршы

5

Трапеция

ІІІ. Ой толғаныс.

Венн диаграммасын толтыру

Тіктөртбұрыш Параллелограмм

 

 

 

 

 

 

 

 

Ортақ қасиеттері

Үйге тапсырма: Ромб және шаршыға Венн диаграммасын құру.

Бағалау.

Ұқсас тақырыптар:

Оставьте комментарий

Добавьте комментарий ниже или обратную ссылку со своего сайта. Вы можете также подписаться на эти комментарии по RSS.

Всего хорошего. Не мусорите. Будьте в топе. Не спамьте.

Вы можете использовать коды HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

На сайте используются Gravatar. Чтобы его получить зарегистрируйтесь Gravatar.