Математика 3 сынып. Қосындыны санға бөлу.
Ақтөбе қаласы № 50 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Тажмағанбетова Шалқаргүл Тоқтамысқызы.
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты: Қосындыны санға бөлуге байланысты тапсырмалар орындау. Математикалық тілді, жадын дамыту. Пәнге деген қызығуын ояту, ананы сыйлауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: кубизм
Сабақтың көрнекілігі: математикалық фигуралар, текше. Сабақтың толық нұсқасын көшіріп алыңыз.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, еңбек
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық:
Жарқын күн, жарқын күн!
Мен сені сүйемін.
Мен сенен сұраймын!
Бер маған жарқын күн,
Бейбіт күн жылуын!
Бер маған жарқын күн,
Денсаулық, ізгілік!
Негізгі бөлім
- Бүгінгі сабақта қандай қажетті құралдарды пайдаланамыз. Оны біліп алу үшін мына тапсырманы орындаймыз.
1-тапсырма ( кестелік көбейту, бөлу)
Ы З Л Қ
54:9 6*6 72:9 9* 5
Қ Ы З Ы Л
45 6 36 6 8
54:9=Ы 72:9=Л
6*6 =З 9*5 =Қ
Ж С Ы Л А
9* 6 49:7 9* 7 9* 9 6* 7
Ж А С Ы Л
54 42 7 63 81
9*6= Ж 9*7= Ы 6*7=А
49: 7= С 9*9=Л
Ы Р А С
8* 6 81:9 32:8 8* 7
C А Р Ы
56 4 9 48
8*6= Ы 32: 8=А
81: 9= Р 8*7=С
- Қандай сөздер шықты?
- Қызыл, жасыл, сары.
- Бұл сөздер нені білдіреді?
- Заттың түсін білдіреді?
- Ендеше бүгін бізге қызыл, жасыл, сары түсті қағаздар керек екен.
- Олай болса, түрлі-түсті қағаздан математикалық фигураларды қиып алып, жапсырмалау арқылы тапсырмалар орындаймыз. Әуелі шеңбердегі тапсырманы орындау.
2-тапсырма (қосындыны санға бөлу)
(50+15):13 (32+48):8=10 (19+17):4=9
(9+9):6=3 (52+11):9=7 (42+24):6=11
Тақтаға шеңбер жапсырылған қағазды ілу
Келесі фигураны алып, тапсырмасын орындаймыз.
3-тапсырма (амалдарды орындау)
50*7+50-(32-26)*5=370 (74-38):4-54=45
1) 32-26=6 1) 74-38=36
2) 50*7=350 2) 36: 4=9
3) 6*5=30 3) 9*11=99
4) 350+50=400 4) 99-54=45
5) 400-30=370
36*3+12*(800:80)=228
1) 800:80=10
2) 36*3=108
3) 12*10=120
4) 108+120=228
Екі фигураны біріктіріп жабыстыру
-Балалар, ненің бейнесіне ұқсайды?
- Басқа фигураларды пайдаланып, ары қарай басқа заттың бейнесін жасауға болады екен.
Сергіту сәті
Біз бөлдік, көбейттік, Қанатымыз сермелсін,
Өте қатты шаршадық. Бір, екі,бір, екі,
Қолдарымыз жайылды, Қолдар жанға созылып,
Бір, екі, бір, екі
Түссін қолдар төменге,
Ұшаққа мін сен демде!
Ары қарай жолақшаны аламыз.
4-тапсырма (есептер шығару)
Қияр – 12 кг
Қызанақ – 15 кг
Бөлінді – 3кг
Банка - ?
Шешуі: (12+15):3=9
Жауабы: 9 банка қажет болды.
5 жәшік - 40 кг
7 жәшік - ? кг
Шешуі: (40:5)*7=56
Жауабы: 7 жәшіктің массасы 56 кг
Жолақшаны біріктіру
- Ненің бейнесі шықты?
- Алдымызда қандай мереке келе жатыр?
- Анамызға сыйлық дайын болды. Анамызға бермес бұрын төртбұрышты пайдаланып тапсырма орындайық.
5- тапсырма(өрнек құру)
1. 75 және 27 сандарының айырмасын 3 есе арттыр;
(75-27)*3=48*3=144
2. 40 және 16 сандарының қосындысын 7 есе кеміт;
(40+16):7=8
3. 70 және 4 сандарының көбейтіндісін 40 есе кеміт
70*4:40
Біз доспыз гүлдермен
Текке оны жұлмаймыз.
Той күні бір-бірден
Аналарға сыйлаймыз.
Күннің шуағы жылы,
Ананың құшағы жылы.
Ғабит Мүсірепов атамыз «Адамда не қасиет болса,
бәрі күннің көзі мен сүтінен алынған қасиет » дегендей,
үшбұрыштың ішіне анамыздың бойындағы жақсы
қасиеттерді жазуға болады.
(парасатты, кішіпейіл, мейірімді, ақылды, ақкөңіл, ибалы, инабатты,
келбетті, сүйкімді)
Кубизм әдісі Қорытындылау
3
1. 3 нешеге тең? (27)
2. (40+16):4 (14)
3. Ұзындығы – 8 см
ені – 6 см
2
S - ?см (8*6=48)
4. 81:9 (9)
5. 29 дм = vv м (290)
6. (8+3)*5 (55)
Бағалау
Әр оқушы өзін көңіл-күйге қарай бағалайды
Үйге тапсырма: № 11,12 (202 - бет) Сабақтың толық нұсқасын көшіріп алыңыз.
Ұқсас тақырыптар:
- Технология. 4 -сынып. Cәукеле тігу.
- 43* 2 және 86 : 2 (Математика 3-сынып)
- Ризамыз саған -Әліппе! (1-сынып)
- Ана тілі. 1-сынып. «Буын.Оқымысты бала.»
- 5 сынып. «Адамгершілік – асыл қасиет».
- Математика-6. «Біздің сәті күніміз» сайысы (стс).
- Математика-3. Тақырыбы: Қосындыны санға бөлу.
- Дүниетану-4 сын. Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары
- Математика:3 сынып. Сандарды 3 есе арттыру, 3 есе кеміту.
- 2-сынып. Сұраулы сөйлем. Пысықтау сабағы (саралап оқыту технологиясы). 2-сабақ: Негізгі және туынды зат есім.