И-7. Компьютердің құрылысы
Құлажанова Жазира Ермекқызы Жамбыл облысы, Шу ауданы, Абай ауылы, Абай атындағы орта мектеп
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды компьютердің негізгі және қосымша құрылғыларымен таныстыру,пәнге деген қызығушылығын арттыру. Оқушыларды білімнен хабардар етіп қана қоймай,оларға тың мәлімет беріп,білімдерін қалыптастыру.
Дамытушылық: Жеке тұлғаны дамыту.Талдау, салыстыра білу, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Адамгершілік тәрбиесін беру, әдепті, шығармашылық қабілеті дамыған азамат тәрбиелеу.
Бөлім-дері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | жүйесі | Тәрбиелікмәні | әдісі | көрнекілігі | уақыты | ұпайы | |||
Білім | Еске түсіру1.Операциялық жүйе дегеніміз не?
2.ЭЕМ-ң даму тарихы қанша буыннан тұрады? 3Паскаль машинасы қай жылы шықты? |
1.ОЖ дегеніміз компьютердің үздіксіз жұмыс іс-теуін ұйымдасты-ратын программа.
2.Бес буыннан 3.1642жылы |
Оқушы-мұғалім | зейінділікке | Сұрақжауап | Суреттер
Илюстра-тивті |
2 мин. | 1 | |||
Түсіну
Қолдану
|
1.ОЖ ненің жұмыс істуін ұйымдастырып тұрады?Нені үздісіз жұмыс істетіп тұрады?
2.Ал енді компьютердің құрылысын сурет бойынша әңгімелеу. Сонымен ЭЕМ дегеніміз не? -арифметикалық және логикалық амалдарды автоматты түрде орындайтын,әртүрлі есептеулер орындауға арналған құрылғы. Компьютердің негізгі құрылысы: Жүйелі блок,монитор,пернетақта. Олардың біреуі жоқ болса жұмыс істемейді. Сонымен бүгінгі сабағы-мыздың тақырыбы не деп ойлайсындар?
1.Осы үш блок неге бір бірінсіз жұмыс істей алмайды? Соны зерттеп көрейікші!Жүйелі блокқа ДК-ң негізгі құрылғылары жинақталған.Оны компьютердің миы десе болады . Монитор көзге көрсетеді.Пернетақта командалар-ды енгізеді.
2.Шағын шығарма жазу «Компьютердің құрылысы» |
Компьютер
Монитор,жүйелі блок,пернетақтасы тышқаны бар.
Компьютердің құрылысы
Себебі ол адам сияқты мисыз, көзсіз, тілсіз жұмыс істей алмайды.
Ойланады, өз ойынан шығарады |
Оқушы-сурет
Оқушы-мұғалім
Оқушы- Мұғалім
Оқушы- дәптер
|
зейінділікке
Тапқырлық қа
Іздемпаз-дыққа
Тапқыр-лыққа
|
Иллюс- тратив.
Сұрақ-жауап
Сұрақ- Жауап
эвристикалық
|
Компьютер дің суреті
Сурет
оқулық |
2мин.
5мин.
3 мин
10 мин |
1
2
2
3 |
|||
Анализ | Өткен сабақ пен жаңа сабақтан аралас сұрағы бар мини тест үлестіріп жауыбвн алу. Әр балаға деңгейіне қарай рапсырма беру | Мини тестке жауап беру | Оқушы-тест | Шапшың-дыққа | ПрадуктивтіДеңгей-лік | Мини тест | 10 мин | 3 | |||
Синтез | Ойымызды жинақтайық.Сонымен компьютердің жұмыс істеуі үшін қандай құрылғылары болуы керек?
|
жүйелі Мониторблок
пернетақта |
Оқушы-
сызба |
Зейінділік-
ке |
Эвристикалық | Топтастыру
сызбасы |
5 мин | 3 | |||
Пайым-дау | Нені ұқтың?Нені білдің?
Қай тапсырма ұнады? Қай тапсырма ұнамады? Үйге тапсырма: 2.2- тақырпты оқу |
Өз ойларын айтады, сөйлейді. | Оқушы
Мұғалім |
Сөз шеберлігіне | Әңгіме-лесу | 3 мин
|
3 | ||||
Бағалау | Топ басшылардың бағалау парағын жинап алып ұпайларын қосып даму мониторингсі бойынша бағасын шығару. | 5мин |
Ұқсас тақырыптар:
- 9 сыныптың толық сабақ жоспарлары 68 сағат
- Информатика. Paint еліне саяхат.
- Сайыс: «Информатика – ғасыр талабы» атты интеллектуалдық олимпиада.
- 2 – МОДУЛЬ, 4 – САБАҚ Компьютерлік вирустардан қорғау.
- Физика. Жарық дисперсиясы.
- Перспектива заңдылығы атты бейнелеу өнерінен ашық сабақ
- Кітап графикасы –иллюстрация жасау.
- Excel бағдарламасының көмегімен тест құру
- И-7 Ақпараттық процестер
- «Paint» графикалық редакторында практикалық жұмыс (4-5)